Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Be pavadinimo

Vieną rugsėjo pradžios vakarą, kai dar galėjo būti šviesu, kai, rodos, vos prieš kelias mažytes akimirkas ore tvyrojo auksinio ir ramaus artėjančio rudens nuojauta ir buvo juntama dar tik ateisianti maloni vėsuma, akimirksniu užtraukė dangų taip juodai, kad uždegiau visas šviesas. Ir prapliupo smarkiai lyti. Pamenu, tada pro langus matėsi tik varno juodumo kiaurymės, kurios, kai įsižiūrėdavau į jas įdėmiau, užplūsdavo mano vidų ir pripildydavo neapsakomai niūraus nykumo jausmo, nuo kurio mėginau vaduotis jaukiomis šviesomis namuose. Tinkamesnio vakaro obuolių pyragui įsivaizduoti negalėjau, todėl namai netrukus prisipildė keptų obuolių ir cinamono kvapų. Pagalvojau tuomet, kad vidinis žmogaus laimės, prasmės ir jaukumo jausmas iš tiesų slypi mažyčiuose dalykuose ir gebėjime juos pamatyti, atrasti arba susikurti, nes dideli dalykai tėra mažųjų visuma. Iš kitos pusės, galbūt nei vieni, nei kiti neturi jokios prasmės. Pastaroji mintis mano protui patiko labiau.

Obuolių pyrago receptas, kaip pasakytų koks nors gurmė, buvo kulinarinių aukštumų ir išmonės priešingybė. Pasiėmiau į rankas 1996 metais savo rašytą valgių receptų sąsiuvinį ir radau tiesų ir paprastą kelią į vaikystę: 3 kiaušiniai, 1 stiklinė cukraus, 1 stiklinė miltų, kvapų (nebūtinai), 3–4 obuoliai. Dar nepagailėjau cinamono. Tai buvo skaniausias obuolių pyragas, kurį ragavau suaugusi.
 
Įsijungiu televizorių. Reikia praskiesti balsus galvoje. Pirmas įjungtas kanalas primena Matuko tragediją. – Vaiko subinėj nėra smegenų, – sako man kitoje ekrano pusėje esantis baisus žmogus. Perjungiu kanalą – kalba apie baseine paskendusį vaiką. Perjungiu toliau – rusiškas serialas. Toliau – rusiškas serialas. Toliau – sovietinė animacija vaikučiams. Toliau – akytes prašantis parodyti Skardžius išpūstom akytėm plūstasi apie norą su juo susidoroti. Toliau, toliau, toliau... Skandalai, vagys, buki yra kaip yra pokalbiai, degradai, vėtros,

            uraganai, cunamiai, žemės drebėjimai, klimato atšilimas, visą savaitę pliaups lietus ir Dievas šiluma nebedžiugins,

                        teroro išpuolis, dar vienas,

liberalų korupcijos skandalas, dėžutės, buteliai, alkoholikai, pašalpiniai,
                        žmogžudžiai, smurtautojai, patyčios, patyčios everywhere,

            juodoji buhalterija, parlamentinis tyrimas, smūgiai politinei sistemai, apkalta, patekimas į teisėsaugos akiratį,

                                    neblaivūs, blaivūs, bet korumpuoti, apgavikai, sukčiai, skurdas, vargšės šeimos su vaikais, mokesčių sistemos neteisybė, parazitai turčiai, utelės viešbutyje,

                                                                                                            benamiai, bedvasiai, bedaliai,

            branduoliniai bandymai, Šiaurės Korėja, Rytai ir Vakarai, Šiaurė ir Pietūs, Brexit, Katalonija, emigracija, imigracija,

                                                nemaloni staigmena,
                                                            nebyli vaikystė,
                                                                        kruopos alkstantiems,
                                                                                    alkstančių kruopos,

            ZAPAD, informacinis karas, byra kažkieno koalicija,

tėvė tiesia pagalbos  ranką dvidešimt keturias valandas, nes yra kaip yra, nes blogai, nes tragedija, nes iškvies farus, nes, oh well, palaukit, štai, per vieną kanalą very much sėkmingas verslininkas siūlo idėją Lietuvai ir dalinasi, nes negaila, savo SĖK-MĖS FOR-MU-LE:

DARYKITE TIK TAI, KĄ NORITE DARYTI, KAS TEIKIA MALONUMĄ, ATRASKITE SAVE, SUVOKITE, KO NORITE

Labai negirdėta. Labai motyvuoja. Jau įsivaizduoju, kaip Vacys iš Nemakščių, grįžęs po lauko darbų, valgydamas kugelį ir užsigerdamas rūgpieniu, užsimotyvuoja ir ima atrasti save. Tas atradimas ir darymas tik to, kas tau patinka, nuveda jį sėkmės formulės keliais ir štai, po kelerių metų, Vacys sėdi Stikliuose ir mėgaujasi antienos kepenėlėmis žaliųjų vynuogių padaže su citrininiu užpilu.

Neradau nieko tinkamesnio, kaip užbaigti šį tekstą be pavadinimo, kaip citata iš Kurt Vonnegut Čempionų pusryčių:

­Bilai (Bilas yra papūga ir tai yra mano pastaba), tarė jis. – Aš tave taip myliu ir aš dabar tokia stambi figūra Visatos mastu, kad išpildysiu tris didžiausius tavo norus. – Ir jis atidarė narvelio dureles – to Bilas ir per tūkstantį metų nebūtų įstengęs padaryti.
Bilas purptelėjo ant palangės. Jis įsirėmė petuku į stiklą. Nuo visiškos laisvės Bilą skyrė tiktai stiklo sienelė. <...>
Tuoj išsipildys ir antrasis tavo noras, tarė Trautas ir vėl padarė tai, ko Bilas užsimušk nebūtų padaręs: jis atidarė langą. Tačiau papūgiukas taip išsigando, jog frrr nulėkė ir niurktelėjo į narvelį.
Trautas uždarė narvelį ir užsklendė dureles.
Niekas, kiek žinau, nėra protingiau išnaudojęs trijų norų, – pasakė jis paukštukui. – Dabar tu žinosi, ko tikrai verta norėti – ištrūkti iš narvelio.

Jūs galite ištrūkti iš narvelio. Galite net nemėginti. Galite kurti mažus dalykus, galite tik svajoti apie didelius. Galite kepti obuolių pyragą, lygiai taip pat, kaip galite nusilakti ir nematyti nieko. Galite matyti tai, ką norite, arba tai, ką kiti nori, kad jūs matytumėte. Jūsų pasirinkimo laisvė yra kiekvienoje akimirkoje ir tik nuo jūsų pačių priklauso tai, kur, kaip ir kokioje aplinkoje jūs gyvenate ir gyvensite toliau. Skriskite arba vaikščiokite žeme, ieškokite naujų kelių ir durų arba įkalinkite save mažame kambarėlyje. Spręskite arba nespręskite. Tai yra jūsų pasirinkimas, kuris nesuteikia jums tik dviejų teisių: elgtis taip, kad pažeistumėte kito asmens teises ir kaltinti aplinką tuo, kokia ji yra, nes jūs pats ir sprendžiate, kokia ji turi būti.

Komentarai

Kiti populiarūs įrašai:

Rankpinigiai, avansas, užstatas – išsiaiškinkime skirtumus

Civilinių teisinių santykių subjektai, dalyvaudami sutartiniuose teisiniuose santykiuose, neretai painioja juridines rankpinigių ir avanso sąvokas. Klaidingas rankpinigių ir avanso traktavimas dažniausiai pasitaiko kasdieninio pobūdžio sutartyse, sudaromose tarp fizinių asmenų, kurie nėra profesionalūs civilinės apyvartos dalyviai ir neturi specialiųjų teisinių žinių. Rūpestingi ir apdairūs sutartinių teisinių santykių dalyviai, siekdami, kad sudaroma sutartis atspindėtų tikruosius jų ketinimus ir valią, turi tinkamai suvokti sudaromos sutarties turinį. Tai leis išvengti netikėtų juridinių pasekmių.

Teisėto elgesio džentelmenų klube nepakanka

„1. Gimnazijos moksleiviai laisvanoriškai priima <...> šiomis taisyklėmis <...> nustatytas pareigas.
<...>
4. Gimnazistai negali gerti alkoholinių gėrimų, rūkyti, vartoti narkotikų.
<...>
<...> niekas gimnazijoje neturėtų būti baudžiamas – nusipelnęs bausmės pats turi palikti gimnaziją.“
KTU gimnazijos Moksleivių taisyklių ištrauka
Retas kuris negirdėjo neseniai įvykusio incidento KTU gimnazijoje. Moksleivė, pažeidusi Gimnazijos moksleivių taisykles, Gimnazijos nepaliko. Moraliniai švietimo įstaigos imperatyvai buvo kvestionuojami remiantis juridine argumentacija. Ar moralė visada gali išlaikyti teisės egzaminą? Ar teisė visada turi atitikti moralę? Jeigu atsakymai į abu šiuos klausimus yra neigiami, tuomet kyla trečiasis – kieno normos yra viršesnės įstatymo ir moralės normų kolizijos atveju? O gal tokia kolizija teisinėje valstybėje yra negalima?

Kai skaitymas ir mąstymas nesutampa

Priklausau skaičiusiųjų po antklode su prožektoriumi klubui. Tie, kurie šitaip skaitė, supras apie ką aš, nes jie taip pat yra šio nykstančio klubo nariai. Maždaug vienuoliktaisiais mano gyvenimo metais intensyviai prasidėję aiškinimai suaugėliams, kad jau esu pakankamai sąmoninga pati spręsti savo dienotvarkės klausimus, baigdavosi triuškinama nesėkme, todėl knygų skaitymą iki paryčių turėjau dangstyti antklodėmis. Iš pradžių, kai dar tik mokiausi tokio knygų skaitymo būdo meno, mane išduodavo trupiniai lovoje, nes, sutikite, vienas kitas sausainis dar niekam nesumažino skaitymo malonumo.

Akmeninė raudonos žemės šalis

Penktą kartą į Kroatiją vykti nebesinori. Sąlygos gulėjimui ten puikios, karštas oras garantuotas, tačiau nesu pasyvaus vartymosi pajūryje mėgėja, jeigu tai užsitęsia per ilgai. Apsilankius garsiajame Plitvicos ežerų nacionaliniame parke, paslampinėjus po jūros pakrantės miestelių muziejukus, belieka tik kepintis ant akmenų. Vakarop, kai karštis atslūgsta, galima nardyti siauromis akmeninėmis gatvelėmis tarp akmeninių namų. Tai akmenų šalis. Raudonų plytų spalvos žemės lopinėliai ir baltai pilkšvi akmenys kuria neįprastų spalvų ir formų kraštovaizdį. Tačiau akys prie visko greitai pripranta ir Adrijos jūros krantu bevingiuojantis kelias, laikomas vienu gražiausiu pasaulyje kelionių maršrutu, tampa įprastas.

Dvidešimt savybių, kurias reikia išnaikinti

Kalendoriniams metams baigiantis, labai populiaru sudarinėti visokius pasižadėjimų ir išsižadėjimų sąrašus apie tai, kaip pradėsime sportuoti nuo Naujų, kaip daugiau nebesielgsime ir kokie geri būsime. Gruodį prasideda kandidatų kėlimo į blogiausiųjų ir geriausiųjų nominacijas kampanijos, viskas suskaičiuojama, apibendrinama ir vėl sukuriamas senas Naujųjų scenarijus. Gyvenimas vyksta šiandien ir dabar, ne vakar, ne rytoj. Tai yra tiesa, senesnė už žmoniją, tačiau, jeigu pageidaujate, galite pasilikti įstrigę vakar dienoje arba laukti rytojaus, kuris neateis. Aš erdviau pagyvensiu šiandien. Ir mažiau bus tų, kurie kaitina mano nervų ląsteles.