Jūs lankotės egzistuojančiame unikalaus turinio tinklalapyje. Skaitykite, jeigu neskaityti negalite.

2014 m. lapkričio 26 d.

Viskas, ką parašysite, gali būti panaudota prieš jus, po jūsų ir be jūsų

Noras būti išgirstam yra toks pats suprantamas ir natūralus, kaip noras valgyti. Vieni rašo tinklaraščius, kiti juos rašo gerai. Treti susikaupusias mintis išlieja užstalėse. Kitiems pakanka pokalbių su artimaisiais. (Dar kiti, kurie dažniausiai tai daro geriausiai, rašo už atlygį. Tik ten jau nebeaišku, ar rašo tai, ką nori pasakyti, ar tai, ką pasakyti yra nurodyta.)

Galimybių pasisakyti turi visi. Net ir tie, kurie savo mažose galvelėse galvoja (ir klysta), kad jie turi, ką pasakyti. Net ir tie, iš kurių žodžio laisvė galėtų būti atimta amžiams.

Jeigu pageidaujate didelės auditorijos, norite visai Lietuvai transliuoti savo mintį, tekstus galite skelbti naujienų portaluose. Juose galite visai šaliai pareikšti apie savo ėjimus į dešinę arba į kairę, arba, kaip neseniai padarė viena Simona – paskelbti, kad jūsų vyras bus tik Simonas, o vaikai – tik Simonučiai, Simonytės ir Simoniukai. Galite papasakoti, kaip nuėjote pas ginekologą arba tai, kad jums gėda dėl to, kad žmona dirba valytoja.

O jeigu jūsų teksto turinys nėra menkavertis? Ne vienadienės reikšmės? Ar pagalvojote apie teisę savo nuožiūra disponuoti taip paskelbtais savo tekstais ateityje? Taip, kartais nutinka, kad būtinybė skleisti savo žinią kuo platesnei auditorijai yra svarbiau už autorinių teisių išsaugojimą. Tačiau, ar visada? Ar skaitote taisykles prieš varnele pažymėdami savo sutikimą? Ar tikrai norite neatlygintinai kurti pridėtinę vertę naujienų portalams, kurie su jumis gali pasielgti neetiškai? Siūlote tekstus, teikiate aktualią informaciją už galimybę laimėti puodelį, rašiklį, meškiuką, trintuką?

DELFI jūsų turinį siūlo talpinti rubrikoje, kurios pavadinimas yra toks pats pavykęs, kaip ir daugelio ten rašančiųjų gyvenimai – Pilietis (sovietmečiu visi buvo skirstomi į piliečius ir ne piliečius, į draugus ir ne draugus). Tie, kurie nėra piliečiai, ten pasireikšti negali? DELFI teigiama, kad Pilietis yra „atvira platforma, kur turinį gali kurti kiekvienas“. Ar tikrai? DELFI PILIETIS naudojimosi sąlygų 5.1 punkte yra išdėstyta, kad „nuo medžiagos perdavimo DELFI, autorius suteikia DELFI teisę savo nuožiūra įgyvendinti visas autorių teises į medžiagą <...>“. Dar daugiau – tų pačių sąlygų 5.2 punkte parašyta, kad „DELFI turi teisę savo nuožiūra keisti arba leisti kitiems asmenims keisti medžiagą ir / arba jos pavadinimą, pridėti prie medžiagos kitų autorių medžiagą, taip pat pildyti ir taisyti medžiagą“. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad nuo to momento, kai perduosite savo medžiagą (tekstą, nuotraukas, audiovizualinius kūrinius ir pan.) DELFI, jūs neteksite savo turtinių autorių teisių į pateiktą medžiagą net ir tuo atveju, jeigu DELFI medžiagos nepublikuos, o jeigu norėsite disponuoti savo kūriniu, turėsite prašyti rašytinio DELFI sutikimo (sąlygų 5.4 punktas), kurio galite negauti be jokios priežasties. Žinoma, jūs žinote, kad DELFI neatlygina (sąlygų 6.1 punktas) autoriams nei už medžiagos publikavimą, nei už jūsų autorines teises (neturtinių autorių teisių, tokių kaip teisė į autoriaus vardą, perleisti negalima, tačiau šį kartą nesigilinkime į juridinius niuansus), kurias jūs tiesiog padovanojate.

Naujienų portalas Lrytas siūlo bendrauti skiltyje Bendraukime. Čia taisyklės kitokios – niekas nesisavina jūsų autorių teisių, reikalaujama tik atsakingo požiūrio į tekstą. Tiesa, jūsų kūriniui redakcijos nuožiūra gali būti suteiktas kitoks pavadinimas, pridėta nuotrauka.

15min siūlo įkrauti, tuo pačiu padovanojant turtines autorių teises į kūrinį (taisykles rasite čia). Sąlygos labai panašios į DELFI PILIEČIO.

Kartais galimybė plačiai skleisti žinią yra svarbesnė už teises į savo kūrinius, tačiau visada skaitykite tai, su kuo sutinkate ir galvokite apie tai, ką skelbiate, nes kokybiškas turinys internete priklauso ir nuo jūsų klaviatūros.

Komentarų nėra :

Rašyti komentarą